Antioxidanty jsou blbost
- Tereza
- Feb 16, 2023
- 4 min read
Vzpomínáte si na celosvětovou mánii kolem červeného vína v druhé polovině roku 2006 a na začátku roku 2007?
Malá pilotní studie tehdy naznačila, že resveratrol, antioxidant obsažený třeba ve víně, může pomoci prodloužit délku života u myší. Studii tehdy stačilo jen zběžně projít, abychom v ní našli celou řadu red flags.
Vytáhnu z rukávu jen nějaké:
Lidé (olalá) nejsou myši a mnoho studií na myších se nakonec u lidí nepotvrdí
Jednalo se o malou studii a větší metaanalýzy její výsledky nepotvrdily
Množství resveratrolu, které tyto myši zkonzumovaly, odpovídá vypití několika stovek sklenic červeného vína denně (proč ne, že...) nebo pojídání desítek doplňků stravy v průběhu dne
Navzdory těmto nedostatkům byla studie široce medializována a veřejnost se doslova zbláznila. Resveratrol se objevil v televizním pořadu Oprah a podpořil ho i Dr. Oz.
Hysterie po červeném víně rostla, krámy nestíhaly doskladňovat a lidi si nemohli vynáchválit pozitivních účinků. Červené víno je přece zdravé! A národy, které ho pijí, žijí déle! To musí znamenat, že je přece plné antioxidantů! Je to nápoj mládí!
Ah, ano. Antioxidanty. Módní slovo, marketingový trhák.
Uvádí se na příliš mnoha potravinách, jsou všelékem na všechny nemoci a nikdy díky nim nezestárnete. Fakt nikdy! Až vám bude 168 let, budete stále vypadat na sladkých šestnáct. To vůbec není creepy...
Kde je teda problém, říkáte si? Co se nám tu Terezo snažíš svým pasivně agresivním odstavcem naznačit?
No, že většina potravin bohatých na antioxidanty je zdravá navzdory, nikoliv díky obsahu právě zmínených antioxidantů.
Pojďme si ale nejdřív vysvětlit, co to vlastně antioxidanty jsou. Protože ačkoliv většina lidí tuší, jen málokdo si dokáže představit, co to vlastně znamená.

Antioxidanty, přírodní ekvivalent vzduchu v pytlících chipsů
Naše buňky neustále provádí metabolické procesy. Rozkládají molekuly, aby získaly energii pro pohon našeho těla a přitom vytvářejí nejrůznější odpadní produkty. Jedním z těchto odpadních produktů jsou volné radikály, neboli atomy kyslíku s lichým počtem elektronů.
A právě elektrony jsou moc rády v párech, protože v atomu potřebují vytvořit stabilní orbital (a to jde samozřejmě nejlépe ve dvou). A protože ani atom není rád sám, tak ve chvíli, kdy má nepárový elektron, se ho snaží "ukrást" od něčeho ve své blízkosti. Třeba od našich buněk (juch!). V reálu to pak znamená, že volné radikály můžou v zápalu boje o volné elektrony způsobit řetězovou reakci a požkozovat tak naše vlastní buňky.
Antioxidanty v tomto případě fungují jako superhrdinové, kteří nesou elektron navíc a velmi rádi jej předají dál, čímž zneutralizují volný radikál.
To zní skvěle, že? Zdá se, že antioxidanty jsou úžasné a měli bychom jich mít ve všech svých buňkách neustále velkou zásobu, abychom měli jistotu, že jsme v bezpečí před nebezpečnými volnými radikály!
To je sice pravda...ale chybí tu jeden krok. A abychom pochopili, proč přidávání resveratrolu nebo jakéhokoli jiného antioxidantu do naší stravy není prospěšné, musíme se podívat na historii vajec v lidském stravování.

Ta vejce se mě snaží zabít
Řekněte mi, že už jste to někdy slyšeli. Když máte vysoký cholesterol, měli byste se vyhnout konzumaci vyjec. Protože ta jsou plná cholesterolu a vy si jděte dát radši chleba! A bez másla!
Dává to smysl ne? Když máte vysoký cholesterol, měla by konzumace něčeho s vysokým množstvím cholesterolu být to poslední, co byste chtěli ve svém bídném mizerném vysokocholesterolovém životě dělat.
A přitom to není zcela pravda. Vejce sice obsahují vysoké množství cholesterolu (ve žloutku) ale jsou také cenným zdrojem bílkovin. Neříkám, že byste měli každý den sníst omeletu z deseti vajec, ale rozhodně se nemusíte vejce bát, ani když máte zvýšený cholesterol.
Je tu totiž jeden velký rozdíl. Vejce jsou plná "potravinového"cholesterolu, zatímco riziko srdečních příhod souvisí s tím cholesterolem obraženým v krvi. A přestože se část zkonzumovaného cholesterolu dostane do krve, nemá na hladinu cholesterolu v krvi celkově velký vliv (asi jako by měl jeden řízek na Vánoce vliv na rok plný vyvážené stravy).
Kdybyste nikdy nesnědli jedinou molekulu cholesterolu ze stravy, stále byste měli cholesterol v krvi. Vaše tělo potřebuje určitou hladinu cholesterolu, aby mohlo správně fungovat a například udržovat strukturu buněčných membrán. Pokud byste žádný cholesterol nepřijímali, vaše tělo by si jej prostě vyrobilo v játrech. A naopak, pokud byste měli cholesterolu v krvi moc, přestanou jej játra v takové míře vyrábět.
V obou případech máte v krvi nakonec přibližně stejné množství cholesterolu - ať už ho jíte, nebo si ho vyrábíte vnitřně.
To ale neznamená, že můžete nerušeně hodovat na čemkoli, na co máte chuť, aniž by to mělo vliv na vaší hladinu cholesterolu v krvi. Konzumace potravin s vysokým obsahem nasycených tuků může ovlivnit rovnováhu toho "dobrého" cholesterolu (HDL) na ten "špatný" cholesterol (LDL). Opět tedy záleží na celkovém kontextu vaší stravy a nikoliv na démonizaci vybraných druhů potravin. Jezte klidně kolik vajec budete chtít.
Nemluvili jsme o antioxidantech?
Eh...mýtus o vejcích způsobujících infarkty a mrtvice je sice zajímavý, ale jak to souvisí s antioxidanty a s nekontrolovatelným tikem v oku, který se u mě objeví, kdykoli vidím velkou křiklavou značku na obalu potraviny?
Protože stejně jako cholesterol, naše tělo přirozeně produkuje antioxidanty. Všechny antioxidanty, které potřebujeme k neutralizaci zlých volných radikálů, si přirozeně vytváříme přímo ve vlastním těle (no není to skvělé Horste..?)!
Nemluvě o tom, že většina molekul antioxidantů, které se nacházejí v potravinách, nejsou stejným typem molekul antioxidantů, které produkuje naše vlastní tělo! A drtivá většina z nich není pro nás vůbec využitelná. Antioxidanty jsou složité molekuly a my je nevcucneme přímo do žil - strávíme je a roztrháme na malé kousky, což znamená, že v době, kdy jsou v našem těle, už z nich antioxidanty nebudou.
Většina z nich se ani nevstřebá. Nakonec projdou do našeho tlustého střeva, kde se místo superpotraviny pro nás stanou supersváčou pro naše střevní mikroby.
Ale co všechny ty zdravotní výhody antioxidantů? Ukazuje se, že prospěšnost konzumace těchto potravin je pravděpodobně navzdory, nikoliv kvůli obsahu antioxidantů. Koneckonců potraviny jako borůvky, špenát, granátová jablka, fazole a kapusta jsou bohaté na vitaminy a minerály. A ty už pro lidské tělo znamenají víc.
Takže co mám teda dělat?
Zahoďte ty tabletky s antioxidanty. Při správně sestaveném jídelníčku je na 99,99 % nepotřebujete.
A přestaňte vybírat potraviny na základě obsahu jejich antioxidantů. Pořád můžete konzumovat potraviny, které jsou na ně bohaté, jako je kapusta, fazole, špenát, čerstvé bobulovité ovoce a ořechy. Jen od nich něčekejte zázraky (což obecně platí o jakékoliv potravině). Místo toho si tyto potraviny vybírejte proto, že mají vysoký obsah vitamínů a živin.
A kdykoli uvidíte nějakou potravinu, která o sobě tvrdí, že její hlavní výhodou je, že je "plná antioxidantů", zapojte svůj detektor nesmyslů a vyhodnoťte to jako naprosto nepotřebnou informaci, kvůli které neutratíte o půl svého jmění navíc :)
ZDROJE:
Comments